ראשי > פמיניזם > לבטחונכן

לבטחונכן

הצצה מקרית בחשבון הטוויטר הזנוח שלי היום, הובילה אותי לכתבה הבאה. א-י-ז-ה כ-י-ף לי ביום שישי בבוקר לקרוא את זה!

חשד: חיילים אנסו חיילת באוהל

על פי כתב האישום שהוגש נגד שני חיילי שריון, השניים אנסו את החיילת בשעה שישנה. חייל אחר שנכח באוהל סירב להשתתף באונס אך לא עצר אותם. כשהתעוררה אמרו לה: "דמיינת את הכל". פרקליטו של אחד החשודים: "הוא מכחיש"

הצצה מהירה בטוקבקים[1] הבהירה לי שכצפוי, הנושא החם שעל הפרק, הדרת הנשים, עולה ומסעיר את הרוחות. לא נכנס כרגע לשאלה האם זה תקין שאשה תישן עם גברים באותו האוהל[2] מה שמעניין כאן זו הדרישה להדיר אותנו מצה"ל, לבטחוננו.

מאז ומעולם אחד הנימוקים הראשיים להדרת נשים מהמרחב הציבורי היה שהוא פשוט לא בטוח עבורינו, והאיום המרומז הוא תמיד שהאשה "הסוררת" תסבול מסנקציות מיניות אם תסטה מהקווים. הפרדה בתחבורה הציבורית? לא בטוח בחוץ בלילה לבד? אנחנו רק מגנים עליכן ממטרידי רחוב. אל תגייסו אותנו לצבא, כי לכו תדעו מה חייל חרמן עשוי לעשות. ואולי גם לא נצא לעבוד מפחד מפני בוסים בעלי שררה, לא נלמד כי אי אפשר לדעת מה עובר במח של המרצים שטופי הזימה, לא נצא לבלות כי סם אונס, ונלבש בורקה כדי שחלילה לא נעורר את היצר של גבר תועה?

היפה בכל העניין הוא שהעצות למיגור התופעה הן תמיד שאולי כדאי שהנשים הללו ידעו לשמור על עצמן. אולי כדאי שלא יתעקשו להדחף לכל חור בספירה הציבורית. אולי שישבו בשקט בבית, איפה שבטוח. שיפסיקו לקחת על עצמן סיכונים מיותרים. שלא יתבלטו. שלא יהיו מיניות, הזונות הקטנות. חלילה שלא נאלץ להפנות אצבע מאשימה לאנסים, בני טובים שכמותם, בחורי חמד. הם רק השתעשעו, הילדים החמודים. מה, נהרוס להם את העתיד? תראו! הם חילים! בשריון! מלח הארץ.

שקר וכזב. להזכירכם, גם במדינות שבהן פרקטיקות כאלה נהוגות, נשים עדיין נאנסות. שהרבה ממקרי האונס מבוצעים על ידי בני משפחה, חברים ומכרים – אנשים שהאשה באופן כללי מכירה וסומכת עליהם. שאונס הוא לא התפרצות יצרים בלתי נתנת לשליטה, אלא אקט מחושב שמבצע מישהו שיודע בדיוק מה הוא עושה[3] (עוד על הנושא כאן וכאן).

וכן – צריך להגיד את זה, יש בחירות שהן מסוכנות יותר מאחרות. ללכת בלילה לבד זה מסוכן יותר מלא ללכת. לשתות זה מסוכן יותר מלא לשתות. לישון עם גברים באוהל זה מסוכן מלא לישון איתם. על זה יש לי שני דברים להעיר.

דבר ראשון, שמשום מה אנחנו לא דורשים מגברים לצמצם את מרחב הפעילות שלהם כדי להמנע מפגיעה. אותם אנשים שתומכים בהתלהבות בדעה[4] שאונס הוא אובדן שליטה שנגרם במצב שכרות, משום מה אף פעם לא מטיפים באותה מידה של התלהבות שגברים יפסיקו לשתות כדי להמנע מפגיעה באחרים [5], אבל זה נכון עד שמגיעים לפגיעות אחרות שאנשים שיכורים יכולים לגרום, למשל – תאונות דרכים. אז – אוהו, כמה שהשיכור אשם, ואיזה חלאה הוא – איך הוא שתה ואז יצא לנהוג.

דבר שני, הרבה מהבחירות שלנו בחיים כרוכות בסיכון מסויים. לאכול בשר אדום זה מסוכן. לצאת לטייל בטבע זה מסוכן. ללכת על רצפה רטובה זה מסוכן. לעבור את הכביש זה מסוכן. אבל בכל מקרה אחר אנחנו מבינים שלאנשים יש את הזכות לבחור את הסיכונים בחיים שלהם, ואם הם נפגעים כתוצאה מהמעשים של מישהו אחר, זו לא אשמתם. אז אם בחורה חוצה את הכביש ושני שיכורים בג'יפ דורסים אותה? הנבלות! מה הם עשו לבחורה המסכנה! אם היא היתה שותה כוס יין ובמקום לדרוס אותה הם היו אונסים אותה? טפשה, שלא תתפלא.
מי אמר מוסר כפול ולא קיבל?

אז מה עשינו בכל הסיפור הזה?

הפננו אצבע מאשימה כלפי הבחורה, שגם ככה מרגישה חרא עכשיו, תאמינו לי, והסטנו את הדיון מהבעיה האמיתית – שיש אנשים שבוחרים לאנוס ושאנחנו כחברה צריכים לזהות אותם, לקרוא להם בשמם המפורש – "אנסים", ולהוקיע אותם מקרבנו, כדי שהמרחב הציבורי יהיה בטוח יותר עבור כולנו.

הערה: אני לא יודעת אם החיילים אשמים. מעניין אותי הדיון הציבורי סביב מקרי אונס. כל תגובה שתרמוז שאני "מאשימה את החיילים" וחורצת משפט בטרם עת, תזכה להתעלמות, מחיקה, או השתלחות בלתי מרוסנת שבסופה אני אשלח את המגיב\ה ללמוד לקרוא, בהתאם למצב הרוח שיהיה לי ברגע שאקרא אותה.

[1] הילה, את לא לומדת!
[2] כי התעקשתם – לא תקין, אבל לא אמור להביא לאונס
[3] כפי שמעידים ביטויי החיפוש שמביאים אנשים לבלוג שלי. האהובים עלי? איפה אפשר לקנות סם אונס ואיך לזיין בחורה ישנה בלי שתתעורר.
[4] הלא מבוססת
[5] Boys will be boys, כן?

 1. 23/12/2011 בשעה 15:13

  אכן אכן.

  חשבתי על זה – במשך זמן רב עד מאוד (ועדיין?) נשים נחשבו(ת) לחלק החלש בחברה – שצריך להגן עליו – כמו שמגנים על ילדים. לילדים לא נותנים להשאר לבד בבית, להדליק נרות או לחצות כביש לבד, מתוך ההבנה (או ההנחה המוקדמת?) שלילדים עדיין אין את המשאבים המנטאליים להתמודד עם הסיכונים הללו (אם כי, אותי השאירו לבד בבית כבר בגיל ארבע, אבל זו הייתה תקופה אחרת) . היתכן וחלק מהתפיסה (השגויה, מן הסתם) נובע מכך שנשים חסרות את המשאבים הפיזיים והמנטאליים הללו – ולכן יש למנוע מהן לעשות את הדברים הללו?
  בהמון מקומות נשים נחשבות כחסרות משאבים פיזיים ומנטאליים מסויימים, ואם הגברת מתנהגת בניגוד לכך, הרי שהיא ילדה סוררת שבאה על עונשה. צריך לומר – "אמרנו לך". לא?

  (וסתם אנקדוטה לגבי חוסר משאבים ואי אמונה עצמית, סתם כי נזכרתי בזה: http://www.smbc-comics.com/index.php?db=comics&id=2461#comic)

 2. 23/12/2011 בשעה 15:49

  נשים לא צריכות לקרוא טוקבקים, כי לפעמים יש חארות שכותבים אותם, ואז הן מזדעזעות.

  (זה קצת שקר, כי אם כבר בוחרים אנלוגיה של זעזוע מול פגיעה פיזית, אז לקרוא טוקבקים זה כמו לעשות ג'וגינג בנתיב האמצעי של כביש שש בבגדים כהים ביום שישי בלילה.)

 3. ג'ו כלום
  25/12/2011 בשעה 10:13

  למעשה, יש נושא אחר שבסיקור שלו מתייחסים ככה למי שנפגע – סיקור של אסונות טבע. נפלת להר געש? מה אתה עושה שם בכלל? הלכת לאיבוד בטבע? למה אין לך מצפן ולמה אתה לא עושה אימוני ניווט במילואים?! הייתי בצונאמי? למה אתה מטייל בכלל במדינות של אנטישמים במקום להיות אזרח מועיל כאן בארץ?!

  זה הכל חלק מאותה תפיסת עולם של יצר פראי ובלתי נשלט. אם זה באמת יצר פראי ובלתי נשלט, אם זה טירוף זמני כזה ולא זדון, אז אי אפשר לכעוס על מי שנכנס בו השד. ואם השד נכנס רק למקומות שבהם יש נשים אז זה בטח אשמתן וצריך לשרוף את המכשפות הארורות האלו, או לפחות להרחיק את ההשפעה הכמעט רדיואקטיבית שיש להן עלינו, שמא גם בנו יכנס אותו שד נוראי..!

  • hilanoga
   25/12/2011 בשעה 11:39

   שזה, כמובן, הצד השני של המטבע.
   גברים הם לא אסונות טבע ולא חיות חסרות שליטה.

 4. 02/01/2012 בשעה 10:45

  אני חושב שיש פה שני סיפורים מחרידים, כל אחד בפני עצמו, החיילת שנאנסת שוב ושוב על ידי שני חיילים שהיא כנראה מכירה, והחייל הנוסף שלא עצר את המעשים ואחריהם גם איימו עליו, אבל עכשיו נמצא מסיבה מוזרה כלשהי בצד אחד עם הנאשמים, קפיאה היא התגובה הנפוצה ביותר לתקיפה (יותר משני שליש, אחרת למה צריך לאמן חייל לא לקפוא?), ואצל צופים שאינם קורבנות ישירים קפיאה היא כמעט תמיד התגובה היחידה, עצם זה שאיימו עליו אחרי שהוא סירב להשתתף אומר לנו שהוא קורבן לא פחות ממנה ושהם ידעו מראש שמה שהם עושים זה לא בסדר.

  הסיפור הזה אמור לזעזע מערכות אבל הוא רק אחד מתוך רבים, בשלושת הבסיסים ששירתתי בהם התרחשו מקרי אונס, הטרדות על רקע מיני היו גורם שגרתי בחיי החיילות, בשפה, ביחס, בהתעלמות ובהאשמת הקורבנות.

  הבעייה היא לא בהדרת הנשים (חייל נכנס למגורי החיילות, התפשט ונשכב על חיילת שישנה אחרי משמרת לילה), לא במניעת הזדמנויות (חיילת בזמן שמירה בשער הבסיס הוטרדה על ידי חייל מהיחידה שהוריד מולה את המכנסיים ודרש שתבצע בו מין אוראלי), לא בשעות הפעילות (שני המקרים התרחשו בשעות היום), או בתפקידים המגדריים (פקידה בשלישות הוצמדה לקיר המשרד על ידי חייל בזמן ששני חבריו שמרו על דלת הכניסה, אחרי שדרשה מהם שיצאו מהמשרד).

  הבעיה היא בגישת הכסת"ח, הגישה שהכל מותר אם לא תופסים אותך, ושאם אין עדים אז לא יתפסו אותך, שאם תופסים אותך אתה יכול לטשטש את העובדות, ושאין דין ואין דיין כי בסוף היום העונש שתקבל לא ירחיק אותך מהקורבן, אז קורבנות לא מתלוננים, התוקף כבר הוכיח שהוא יכול לפגוע, הקורבן לא מאיימת עליו, עדים לא מפריעים לו, וכמו בכל מקום אחר במדינה אין אכיפה ואין משפט.

  המקרים שציינתי אגב הם המקרים שבהם היה טיפול, אלה שהובאו לידיעת היחידה בערבי מודעות להטרדה מינית, מקרים אחרים חמורים לא פחות קורים כל הזמן, וגם במקרים שציינתי הטיפול היה של דין משמעתי, החייל היחיד שזכה ללכת לשלושה שבועות בכלא הוא זה מהמקרה בשער וגם הוא חזר ליחידה לאחר ריצוי ה"עונש", מי שעברו יחידה היו החיילות וגם זה רק לאחר מסע מפרך בין טפסים והטרדות על כך שהן העזו להתלונן.

  בעיני הדרך היחידה לטפל בבעיה הזו היא לבטל את הגבול השיפוטי בין הצבא למדינה ואם חייל עובר על החוק של המדינה הוא אוטומטית נשפט כאזרח זה לא יפתור את הכל אבל זה יאפשר טיפול אמיתי יותר וימנע את האפשרות שהתוקף יחזור להיות במגע עם הקורבן כי הוא לא ייחשב חייל עד לתום הליכי המשפט.

  • hilanoga
   02/01/2012 בשעה 23:11

   arbib :

   אני חושב שיש פה שני סיפורים מחרידים, כל אחד בפני עצמו, החיילת שנאנסת שוב ושוב על ידי שני חיילים שהיא כנראה מכירה, והחייל הנוסף שלא עצר את המעשים ואחריהם גם איימו עליו, אבל עכשיו נמצא מסיבה מוזרה כלשהי בצד אחד עם הנאשמים, קפיאה היא התגובה הנפוצה ביותר לתקיפה (יותר משני שליש, אחרת למה צריך לאמן חייל לא לקפוא?), ואצל צופים שאינם קורבנות ישירים קפיאה היא כמעט תמיד התגובה היחידה, עצם זה שאיימו עליו אחרי שהוא סירב להשתתף אומר לנו שהוא קורבן לא פחות ממנה ושהם ידעו מראש שמה שהם עושים זה לא בסדר.

   אני הבנתי שהם איימו על הבחור השלישי רק כשהפרשה התפוצצה.

   ולגבי קפיאה וכדומה – אני לא בטוחה שהבחור השלישי הוא קורבן דווקא. אני חושבת שלפעמים יש בעיה של מודעות למה שמתרחש – גם בצד של הנאנס\ת, גם בצד של הצופים, וגם בצד של התוקפים\ות. לפעמים קשה לקרוא לחוויות "אונס" אם הן לא תואמות איזה תסריט מאד מסויים שיש לנו בראש (לפעמים זה קשה גם אם הן תואמות). וזו עמימות שגורמת לכך שהקורבנות יפקפקו בחוויה שלהם\ן, הצופים לא יפסיקו את מה שמתרחש בזמן או יקטינו את החוויה בדיעבד (זה לא "אונס-אונס"), והתוקפים\ות ינצלו כדי להתחמק מהעונש על המעשים שלהם\ן.

   • 05/01/2012 בשעה 12:30

    מהיכרות פנימית עם מקרים דומים (רבים מדי) אם לא היה שם בחור שלישי הפרשה לא היתה עוברת את הנזיפה, בנוסף מצויין בכתבה שהם ניסו לשכנע אותו להצטרף ואיימו עליו בזמן התקיפה.

    • hilanoga
     05/01/2012 בשעה 12:59

     trnui :

     בנוסף מצויין בכתבה שהם ניסו לשכנע אותו להצטרף ואיימו עליו בזמן התקיפה.

     זה לא מה שכתוב. כתוב:

     עוד נטען בכתב האישום כי לאחר מכן הציעו השניים לחייל נוסף ששהה באוהל, א', להצטרף אליהם, אך א' בחר לא להשתתף באופן פעיל במעשי האונס. עם זאת, הוא צפה בנעשה מן הצד ולא הושיט יד לחיילת או הזעיק עזרה.

     ואז:

     על פי החשד, בניסיון לחמוק מנתינת הדין על מעשיהם, פנו החיילים לחייל א' ששהה באוהל במהלך האונס וביקשו כי יכחיש את הדברים ויאמר כי ישן ולא ראה או שמע דבר. אחד החיילים החשודים אף ביקש מא' להעיד שגם הוא עצמו ישן, ולכן לא יכול היה לבצע את המעשים המיוחסים לו. אם לא די בכך, הרי השניים ניסו גם להשתיק חייל אחר, ששמע מפיהם על המקרה, וביקשו ממנו להכחיש אם יישאל על כך.

     לי זה נשמע כאילו כל נושא ההשתקה התרחש בדיעבד, ולא באיומים.

 1. 30/12/2011 בשעה 08:43
 2. 30/12/2011 בשעה 08:44

כתיבת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

הרשמה

קבל כל פוסט חדש ישירות לתיבת הדואר הנכנס.

הצטרפו אל 47 שכבר עוקבים אחריו

%d בלוגרים אהבו את זה: